Temeljem odredbi Zakona o arhivskom gradivu i arhivama („N.N.“ broj: 61/18), članka 17. i čl. 18. Pravilnika o zaštiti i čuvanju arhivskog i registraturnog gradiva izvan arhiva („N.N“ broj: 63/04 i 106/07)), čl. 11. Pravilnika o vrednovanju te postupku odabiranja i izlučivanja arhivskog gradiva („N.N.“ broj: 90/2002.) te članka 48. st. 3. Statuta Centra za socijalnu skrb Novska, uz prethodnu suglasnost Upravnog vijeća Centra za socijalnu skrb Novska od 05.04.2019. godine, ravnateljica Centra donosi
PRAVILNIK o zaštiti arhivskog i dokumentarnog gradiva Centra za socijalnu skrb Novska
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom utvrđuje prikupljanje, odlaganje, način i uvjeti čuvanja, obrada, odabiranje i izlučivanje, zaštita i korištenje arhivskog i dokumentarnog gradiva koje je nastalo, zaprimljeno ili se koristi u poslovanju Centra za socijalnu skrb Novska (u daljnjem tekstu Centar), te njegovih prednika, kao i predaja gradiva nadležnom arhivu.
Sastavni dio ovog Pravilnika predstavlja u privitku Poseban popis arhivskog i dokumentarnog gradiva Centra s rokovima čuvanja, koji obuhvaća cjelokupno arhivsko i dokumentarno gradivo koje nastaje u poslovanju Centra.
Članak 2.
Cjelokupno arhivsko gradivo Centra je od interesa za Republiku Hrvatsku i ima njezinu osobitu zaštitu.
Za cjelokupno arhivsko i dokumentarno gradivo Centra odgovoran je ravnatelj Centra.
Nadzor nad zaštitom cjelokupnog arhivskog i dokumentarnog gradiva Centra, obavlja Državni arhiv u Sisku (u daljnjem tekstu: DASK), te se u tom smislu obvezuju na suradnju sve osobe odgovorne i zadužene za gradivo.
Članak 3.
Definicija pojmova za potrebe ovog Pravilnika:
Arhiva Centra temeljna je zadaća čuvati, obrađivati i omogućiti korištenje dokumentarnog i arhivskog gradiva do predaje nadležnom državnom arhivu.
Arhivska jedinica gradiva jest najmanja logičko-sadržajna jedinica organizacije gradiva (predmet, dosje, spis, periodički definiran upisnik, zapisnik…).
Arhivsko gradivo je odabrano dokumentarno gradivo koje ima trajnu vrijednost za kulturu, povijest, znanost ili druge djelatnosti ili za zaštitu i ostvarivanje prava i interesa osoba i zajednica, zbog čega se trajno čuva.
Evidencija ulaska gradiva u pismohranu je evidencija ulaska gradiva u pismohranu prema vrstama i količinama.
Knjiga pismohrane je evidencija ulaska gradiva u pismohranu, prema vrstama i količinama, ukoliko se elektroničkim putem ne vidi koji su predmeti u pismohrani.
Izlučivanje je postupak kojim se iz neke cjeline gradiva izdvajaju jedinice čiji je utvrđeni rok čuvanja istekao i nema značenja za tekuće poslovanje stvaratelja gradiva niti svojstvo arhivskog gradiva ili kulturnog dobra.
Odgovorna osoba za pismohranu je voditelj ustrojstvene jedinice u čijem je sastavu organizirana pismohrana, odnosno osoba na koju takve ovlasti prenese ravnatelj.
Pismohrana je sastavni dio pisarnice u kojoj se odlaže i čuva dokumentarno i arhivsko gradivo do predaje nadležnom arhivu.
Poseban popis gradiva s rokovima čuvanja je popis jedinica gradiva organiziran prema sadržajnim cjelinama (poslovnim područjima) s označenim rokovima čuvanja za svaku jedinicu popisa i postupkom s gradivom nakon isteka roka čuvanja.
Dokumentarno gradivo Centra su sve informacije zapisane na bilo kojem mediju, koje su nastale, zaprimljene ili prikupljene u obavljanju djelatnosti ili u posjedu Centra te mogu pružiti uvid u aktivnosti i činjenice povezane s njihovom djelatnošću.
Dokumentarno gradivo u digitalnom obliku je gradivo u digitalnom obliku zapisa i pohranjeno na strojno čitljivom nosaču informacija, nastalo kao izvorno digitalno gradivo ili pretvorbom gradiva u digitalni oblik.
Dokumentarno gradivo u digitalnom obliku za trajno čuvanje je gradivo čiji je sadržaj zapisan u digitalnom obliku i pohranjen na strojno čitljivom nosaču zapisa pri čemu takav digitalni oblik kao i nosač zapisa osigurava učinkovitu trajnu pohranu i sukladnost tehnološkom razvoju u skladu s Zakonom o arhivskom gradivu i arhivama („N.N.“ broj: 61/18).
Tehnička jedinica gradiva je jedinica fizičke organizacije gradiva (svežanj, kutija, knjiga, fascikl, mapa, mikrofilmska rola, magnetska traka, CD,…).
Zadužena osoba za pismohranu je osoba koja neposredno obavlja poslove pismohrane.
Zbirna evidencija gradiva je popis jedinica cjelokupnog gradiva u posjedu Centra, bez obzira na mjesto čuvanja, organiziran prema sadržajnim (dokumentacijskim) cjelinama.
Stvaratelj gradiva je tijelo javne vlasti, pravna ili fizička osoba, grupa osoba koja obavlja određenu djelatnost i čijim djelovanjem nastaje dokumentarno i arhivsko gradivo.
Vrednovanje je postupak kojim se utvrđuju rokovi čuvanja dokumentarnog gradiva te odabire koje dokumentarno gradivo ima svojstvo arhivskog gradiva.
Informacijski sustav je skup mjera, postupaka, pravila, tehnologije i osoblja koje omogućavaju stvaranje, prihvaćanje, upravljanje i trajno očuvanje pristupa gradivu.
Pretvorba gradiva je postupak prebacivanja gradiva iz jednog oblika ili sustava u drugi, uz očuvanje autentičnosti, integriteta, pouzdanosti i iskoristivosti.
Tijela javne vlasti su tijela državne uprave, druga državna tijela, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe i druga tijela koja imaju javne ovlasti, pravne osobe čiji je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave, pravne osobe koje obavljaju javnu službu, pravne osobe koje se na temelju posebnog propisa financiraju pretežito ili u cijelosti iz državnog proračuna ili iz proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno iz javnih sredstava, kao i trgovačka društva u kojima Republika Hrvatska i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave imaju zasebno ili zajedno većinsko vlasništvo.
Članak 4.
Arhivsko i dokumentarno gradivo nastalo tijekom rada i poslovanja Centra predstavlja jednu cjelinu i u pravilu se ne može dijeliti.
II. OBVEZE STVARATELJA I IMATELJA JAVNOGA ARHIVSKOG I DOKUMENTARNOG GRADIVA
Članak 5.
Centar kao tijelo javne vlasti dužan je:
– osigurati da javno dokumentarno gradivo koje posjeduje bude primjereno zaštićeno, sređeno i
opisano te dostupno ovlaštenim osobama u uređenom dokumentacijskom sustavu,
– osigurati prostore za odlaganje i čuvanje javnog dokumentacijskog gradiva,
– utvrditi pravila i postupke nastajanja izvornog javnog dokumentacijskog gradiva u digitalnom obliku,
– osigurati pretvorbu arhivskog gradiva koje je u fizičkom ili analognom obliku u digitalni oblik,
– obavještavati nadležni arhiv o svim važnijim promjenama u vezi s gradivom i omogućiti mu
uvid u stanje gradiva.
Centar je također dužan izvijestiti DASK o svakoj promjeni statusa i ustrojstva radi davanja mišljenja o postupanju s gradivom.
III. PRIKUPLJANJE, OBRADA I ČUVANJE GRADIVA
Članak 6.
Javno, arhivsko i dokumentarno gradivo Centra prikuplja se, zaprima, obrađuje, evidentira, odabire i izlučuje, te osigurava od oštećenja, uništenja i zagubljenja u pismohrani.
Određene cjeline gradiva mogu se čuvati i obrađivati u dugoj ustrojstvenoj jedinici osim pismohrane ako je to potrebno radi poslovanja i ako je tako uređeno ovim Pravilnikom ili posebnom odlukom.
Personalni dosje bivših radnika Centra, pripravnika, osoba na stručnom osposobljavanju i predmeti posvojenja čuvaju se u kasi u Odjelu za odrasle osobe.
Ustrojstvena jedinica koja čuva ili obrađuje neku cjelinu gradiva izvan pismohrane dužna je to gradivo evidentirati te pismohrani redovito dostavljati podatke o jedinicama gradiva koje posjeduje, radi upisa u Zbirnu evidenciju iz članka 7. ovog Pravilnika i provođenja postupka odabiranja i izlučivanja.
Članak 7.
U okviru uredovanja pismohrane vodi se:
a) KNJIGA PISMOHRANE koju vodi pisarnica kao pomoćnu evidenciju radi općeg pregleda cjelokupnog gradiva odloženog u pismohranu, ukoliko se elektroničkim putem ne vidi koji su predmeti u pismohrani ( Obrazac br. 12- Knjiga pismohrane prema čl. 72. Uredbe o uredskom poslovanju („N.N.“ broj: 7/2009).
b) ZBIRNA EVIDENCIJA O GRADIVU, organizirana kao popis arhivskih jedinica gradiva unutar sadržajnih cjelina, kao opći inventarni pregled cjelokupnoga arhivskog i dokumentarnog gradiva koje je po bilo kakvoj osnovi u posjedu Centra. Zbirna evidencija sadržava slijedeće podatke: redni broj, oznaka, naziv, sadržaj, vrijeme nastanka, količina, nosač, napomena.
Članak 8.
Centar je dužan DASK-u dostaviti popise cjelokupnog javnog dokumentarnog i javnog arhivskog gradiva odnosno ispravke i dopune popisa za dokumentacijske cjeline za koje je popis već dostavljen, do kraja godine za prethodnu godinu, osim ako DASK nije na zahtjev Centra odobrio dulji rok za dostavu podataka.
U popisima se navode podaci koji identificiraju jedinice gradiva, podaci o vremenu nastanka, količini, vrsti, obliku i stvaratelju gradiva te podaci o dostupnosti i mogućim i mogućim ograničenjima prava korištenja.
Članak 9.
Gradivo nastalo djelovanjem i radom Centra čini cjelinu (arhivski fond) i u pravilu se ne može dijeliti.
Dokumentarno gradivo može se dijeliti ili spajati zbog promjene unutarnjeg ustrojstva stvaratelja, prenošenje dijela ili svih njegovih poslova na drugog stvaratelja, zbog preuzimanja dijela ili svih poslova drugog stvaratelja, a uz prethodno pribavljeno mišljenje nadležnog državnog arhiva.
Centar ili osoba koja donosi odluku o podjeli ili spajanju dokumentarnog gradiva dužna je utvrditi korisnika za svaki dio ovako podijeljenog ili spojenog dokumentarnog gradiva koji preuzima obveze zaštite i očuvanja dokumentarnog i arhivskog gradiva koje su za stvaratelja gradiva propisane Zakonom o arhivskom gradivu i arhivama („N.N.“ broj: 61/18).
III/1 Konvencionalno gradivo
Članak 10.
Riješeni predmeti i dovršeni spisi (dalje: gradivo) stavljaju se u za to određene omote, fascikle, registratore, arhivske kutije, svežnjeve, uveze i arhivske mape (fascikle s preklopom), i sl. tehničke arhivske jedinice. U ustrojstvenoj jedinici u kojoj je gradivo nastalo (u tzv. priručnoj pismohrani), ono se čuva najviše dvije godine od završetka predmeta. Nakon toga roka gradivo se obvezno predaje u pismohranu, osim u slučajevima iz članka 6. stavka 2. ovog Pravilnika, u sređenom stanju, tehnički opremljeno te popisano.
Rukovoditelj svake ustrojstvene jedinice odgovoran je za arhivsko i dokumentarno gradivo koje nastaje u njegovom poslovnom području, od trenutka zaprimanja i obrade do predaje na daljnje čuvanje.
Svaki zaposlenik odgovoran je za gradivo za koje je zadužen u pogledu sadržaja podataka, pravodobne obrade te ukupnog stanja svakog predmeta kojim raspolaže.
Svaki zaposlenik koji je zadužen za gradivo do predaje u pismohranu, dužan ga je tijekom godine odlagati po utvrđenom planu koji odgovara naravi posla te ga svrstavati u odgovarajuće arhivske jedinice. Na svaku arhivsku jedinicu, ispisuju se slijedeći podaci: naziv institucije, ustrojstvena jedinica, godina nastanka gradiva, naziv i vrsta gradiva, raspon brojeva predmeta u arhivskoj jedinici, rok čuvanja gradiva.
Članak 11.
Arhivsko i dokumentarno gradivo predaje se u pismohranu u sređenom stanju, u tehnički oblikovanim i označenim arhivskim jedinicama, te uz popis jedinica gradiva obuhvaćenog primopredajnim zapisnikom.
Primopredajni zapisnik supotpisuju ovlašteni zaposlenici koji predaju gradivo i odgovorna osoba za rad pismohrane, odnosno zaposlenik u pismohrani.
Primopredajni zapisnik izrađuje se u dva primjerka, od kojih jedan čuva ustrojstvena jedinica koja predaje gradivo, a drugi odgovorna osoba za rad pismohrane, odnosno zaposlenik u pismohrani.
Odgovorna osoba za rad pismohrane, odnosno zaposlenik u pismohrani, dužan je pregledati sve preuzeto gradivo i provjeriti točnost upisanih podatka.
Članak 12.
Po prijemu i obradi arhivskog i dokumentarnog gradiva na način propisan odredbama ovog Pravilnika, gradivo se raspoređuje na police, odnosno ormare u odgovarajućim prostorijama pismohrane.
Arhivsko i dokumentarno gradivo u pismohrani razvrstava se prima sadržajnim cjelinama, vremenu nastanka, vrstama gradiva i rokovima čuvanja. Nakon smještavanja gradiva jednog godišta na police i ormare, obavlja se numeriranje arhivskih jedinica.
III/2 Dokumentarno gradivo u digitalnom obliku
Članak 13.
Dokumentarno gradivo može se radi zaštite, dostupnosti i u druge svrhe pretvoriti u digitalni oblik sukladno članku 8. Zakona o arhivskom gradivu i arhivama.
Članak 14.
Pretvorba gradiva u digitalni oblik mora biti obavljena u obliku koji pruža jamstvo glede pouzdanosti i uporabivosti gradiva:
– da su sačuvana sva bitna svojstva, sastavnice, učinci i uporabivost izvornog gradiva (očuvanje cjelovitosti gradiva)
– da je pretvorba gradiva izvršena na način koji pruža razumno jamstvo da nije obavljeno neovlašteno i nedokumentirano dodavanje, mijenjanje ili uklanjanje svojstva gradiva odnosno pojedinih podataka
– da je postupak pretvorbe obavljen u skladu s utvrđenim pravilima i da je primjereno dokumentiran u svrhu osiguranja i provjere ispravnosti i kakvoće pretvorbe
– da je pretvorba gradiva, koje je predmetom zaštite autorskog prava, izvršena uz poštivanje propisa kojima se uređuje autorsko pravo
– da je postupak pretvorbe obavljen u skladu s drugim propisima kojima se uređuju uvjeti i postupci pretvorbe određenih vrsta dokumentarnog gradiva.
Članak 15.
Centar je dužan osigurati da javno dokumentarno gradivo koje nastaje njegovim radom bude u obliku koji je prikladan za uporabu i pouzdanu pretvorbu u digitalni oblik radi njegova čuvanja, predaje arhivu i ponovne uporabe.
Osim toga dužan je osigurati cjelovitost javnog dokumentarnog gradiva, a ispravci i dodavanje podataka, na koje fizičke i pravne osobe imaju pravo na temelju drugih propisa, mogu se u javnom dokumentarnom gradivu obaviti samo na način koji omogućuje pouzdan naknadni uvid u to koji su podaci ispravljeni ili dodani.
Članak 16.
Centar je dužan prije pretvorbe javnog dokumentarnog gradiva u digitalni oblik prethodno ishoditi potvrdu Hrvatskog državnog arhiva o sukladnosti pravila, tehnologije i postupka pretvorbe i čuvanja gradiva s odredbama Zakona o arhivskom gradivu i arhivama („N.N.“ broj: 61/18) te osigurati redovitu provjeru sukladnosti.
Hrvatski državni arhiv dužan je obaviti provjeru sukladnosti najmanje jedanput u dvije godine.
IV. KORIŠTENJE GRADIVA
Članak 17.
Arhivsko gradivo Centra dostupno je od njegova nastanka ako zakonom nije određeno drukčije.
Arhivsko gradivo za koje je na temelju zakona utvrđeno ograničenje dostupnosti mogu koristiti samo ovlaštene osobe sukladno propisima kojima je ograničena dostupnost gradiva.
Arhivsko gradivo koje sadrži klasificirane i druge tajne podatke dostupno je po isteku roka od 40 godina od nastanka ako drugim zakonom nije određeno drukčije.
Članak 18.
Osobni podaci u arhivskom gradivu dostupni su za korištenje 100 godina od rođenja osobe na koju se osobni podatak odnosi ili nakon smrti osobe na koju se osobni podatak odnosi. Ako datum rođenja i datum smrti osobe nisu poznati ili je njihovo utvrđivanje povezano s nerazmjernim teškoćama, osobni podaci u javnom arhivskom gradivu dostupni su za korištenje 70 godina od nastanka tog gradiva.
Osobni podaci u arhivskom gradivu dostupni su za korištenje prije isteka roka:
– ako korištenje arhivskog gradiva zahtijeva osoba na koju se gradivo odnosi ili osoba koju ona ovlasti
– ako je od nastanka namijenjeno javnosti
– ako je osobni podatak osobe na koju se osobni podatak odnosi već postao dostupan javnosti ili je općepoznat
– ako na to pristane osoba na koju se osobni podatak odnosi
– ako je osoba na koju se osobni podatak odnosi sama ili putem druge osobe objavila taj podatak.
Članak 19.
Arhivsko gradivo koje je nastalo do 30. Svibnja 1990. Dostupno je za korištenje bez ograničenja, osim gradiva iz članka 18. Stavka 4. I člankom 19. Zakona o arhivskom gradivu i arhivama („N.N.“ broj: 61/18).
Osobni podaci osobe koja je do 30. svibnja 1990. obnašala javne dužnosti ili bila pripadnik ili suradnik službe sigurnosti dostupni su bez ograničenja u dijelu koji se odnosi na obavljanje te javne dužnosti odnosno službe.
Članak 20.
Krajem svake godine, odnosno prije godišnjeg ulaganja novog gradiva u pismohranu, vrši se provjera je li tijekom godine posuđeno gradivo vraćeno u pismohranu. Nadzor obavlja odgovorna osoba za rad pismohrane, odnosno zaposlenik u pismohrani.
Utvrdi li se da posuđeno gradivo nije vraćeno, odgovorna osoba za rad pismohrane, odnosno zaposlenik u pismohrani, traži povrat gradiva.
Korisnik gradiva pismeno potvrđuje, uz supotpis odgovorne osobe ustrojstvene jedinice, ukoliko mu zaduženo gradivo treba i u slijedećoj godini.
V. POSTUPAK ODABIRANJA I IZLUČIVANJA GRADIVA
Članak 21.
Dokumentarno gradivo u fizičkom obliku kojemu su protekli rokovi čuvanja i nema značenje za tekuće poslovanje stvaratelja gradiva niti svojstvo arhivskog gradiva ili kulturnog dobra može se izlučiti i uništiti.
Dokumentarno gradivo koje je pretvoreno u digitalni oblik može se izlučiti i uništiti i prije isteka rokova čuvanja, osim ako Zakonom o arhivskom gradivu i arhivama („N.N.“ broj: 61/18) ili drugim propisima nije drukčije određeno.
Članak 22.
Izlučivanje se vrši redovito, a najkasnije 5 godina od posljednjega provedenog postupka, obavlja se odabiranje arhivskog i izlučivanje onog dijela dokumentarnog gradiva kojem je prema utvrđenim propisima prošao rok čuvanja, kako bi se u pismohrani pravovremeno oslobodio prostor za prirast novog gradiva.
Odabiranje arhivskog i izlučivanje dokumentarnog gradiva Centra, obavlja se samo ukoliko je gradivo sređeno i propisano sukladno članku 7. st. 2. i članku 11. ovog Pravilnika.
Odabiranje arhivskog i izlučivanje dokumentarnog gradiva obavlja se temeljem Pravilnika o vrednovanju te postupku odabiranja i izlučivanja arhivskog gradiva („Narodne novine“ broj 90/02.) kao i Posebnog propisa iz članka 1. stavak 2. ovoga Pravilnika, na kojega odobrenje daje DASK.
Članak 23.
Rokovi čuvanja navedeni u popisu iz članka 1. stavak 2. ovog Pravilnika počinju teći:
– kod uredskih knjiga i evidencije – od kraja godine posljednjeg upisa,
– kod vođenja postupka – od kraja godine u kojoj je postupak dovršen,
– kod rješenja, dozvola, odobrenja, potvrda s ograničenim trajanjem – od kraja godine u kojoj su
rješenja, dozvole ili odobrenja prestali vrijediti ili su se prestali primjenjivati,
– kod računovodstvene i knjigovodstvene dokumentacije – od dana prihvaćanja završnog
računa za godinu na koju se ta dokumentacija odnosi,
– kod personalnih listova – od godine osnutka personalnog lista,
– kod ostalog gradiva – od kraja godine u kojoj je gradivo nastalo.
Članak 24.
Postupak za izlučivanje dokumentarnog gradiva pokreće odgovorna osoba Centra.
Popis gradiva za izlučivanje treba sadržavati naziv stvaratelja gradiva, ustrojstvenu jedinicu u kojoj je gradivo nastalo, redni broj iz Posebnog popisa, jasan i točan naziv vrste gradiva koje će se izlučivati, starost gradiva (vrijeme nastanka) i količinu izraženu brojem svežnjeva, registratora, knjiga i sl. kao i redni broj iz Posebnog popisa te rok čuvanja prema Posebnom popisu.
Ukupna količina gradiva za izlučivanje iskazuje se u dužnim metrima.
Za svaku vrstu gradiva ukoliko se obrazlaže zašto se predlaže za izlučivanje i uništenje (npr. istekao rok čuvanja sukladno popisu iz članka 1. stavak 2., nepotrebno za daljnje poslovanje, statistički obrađeno i sl.).
Članak 25.
Prema potrebi, u pripremi izlučivanja može sudjelovati i stručni radnik DASK-a.
Članak 26.
Popis gradiva predloženog za izlučivanje, te potpisan od odgovorne osobe Centra, dostavlja se DASK-u.
DASK izdaje rješenje kojim može predloženo gradivo za izlučivanje u cijelosti odobriti, ili djelomično ili u cijelosti odbiti.
Članak 27.
Po primitku rješenja o odobrenju izlučivanje iz prethodnog članka odgovorna osoba donosi odluku o izlučivanju kojom se utvrđuje način uništavanja dotičnog gradiva.
O postupku uništavanja izlučenog gradiva sastavlja se zapisnik, kojeg se jedan primjerak dostavlja DASK-u.
Članak 28.
Prilikom uništavanja dokumentarnog gradiva dužnost je postupati na način koji osigurava zaštitu tajnosti podataka i omogućuje neovlašteni pristup osobnim podacima.
Članak 29.
Izlučivanje dokumentarnog gradiva bilježi se u Evidenciji ulaska gradiva u pismohranu, odnosno u Zbirnoj evidenciji gradiva, s naznakom broja i datuma rješenja DASK-a o odobrenju izlučivanja.
VI. PREDAJA GRADIVA NADLEŽNOM ARHIVU
Članak 30.
Arhivsko gradivo Centra predaje se DASK-u temeljem Zakona o arhivskom gradivu i arhivima („Narodne novine“ broj: 61/18.) i Pravilnika o predaji arhivskog gradiva arhivima („Narodne novine“ broj: 90/02. I 106/07).
Javno arhivskog gradivo predaje se DASK-u u roku koji u pravilu ne može biti dulji od 30 godina od njegova nastanka. Gradivo se može predati i prije isteka toga roka, ako se o tome sporazume imatelj i DASK ili ako je to nužno radi zaštite gradiva.
Javno arhivsko gradivo u digitalnom obliku predaje se državnom arhivu u pravilu u roku koji nije dulji od deset godina od njegova nastanka, osim ako drugim zakonom odnosno podzakonskim aktom donesenim na temelju zakona nisu propisani dodatni uvjeti za čuvanje klasificiranih podataka.
Arhivsko gradivo Centra predaje se DASK-u tek sređeno, popisano, u zaokruženim cjelinama,
tehnički opremljeno i u digitalnom obliku koji je primjeren za trajno čuvanje.
O predaji arhivskog gradiva Centra, DASK sastavlja Zapisnik čiji je sastavi dio popis predanog gradiva.
VII. ZAPOSLENICI VEZANI UZ RAD PISMOHRANE
Članak 31.
Centar je dužan imati odgovornu osobu za rad pismohrane, te zaduženog zaposlenika s punim ili djelomičnim radnim vremenom u pismohrani.
Članak 32.
Zaposlenik u pismohrani mora imati najmanje srednju stručnu spremu, kao i položen stručni ispit za djelatnika u pismohrani, sukladno Pravilniku o stručnom usavršavanju i provjeri stručne osposobljenosti djelatnika u pismohranama („N.N.“ broj: 93/2004.).
Ukoliko zaposlenik iz st. 1. ovog članka nema položen stručni ispit, dužan ga je položiti nakon 6 mjeseci od dana stupanja na ovo radno mjesto.
Članak 33.
Zaposlenik u pismohrani obavlja slijedeće poslove:
– sređivanje i popisivanje gradiva,
– osiguranje materijalno-fizičke zaštite gradiva,
– odabiranje arhivskog gradiva,
– izlučivanje dokumentarnog gradiva kojemu su prošli rokovi čuvanje,
– priprema predaje arhivskog gradiva DASK-u,
– izdavanje gradiva na korištenje i vođenje evidencije o tome.
Članak 34.
Zaposlenik u pismohrani dužan je u svome radu pridržavati se etičkog kodeksa arhivista, a posebice:
– čuvati integritet gradiva i na taj način pružati jamstvo da ono predstavlja trajno i pouzdano
svjedočanstvo prošlosti,
– dokumentirati svoje postupke pri obradi gradiva i opravdati ih,
– poštivati slobodu pristupa informacijama i propise u svezi s povjerljivošću podataka i zaštite
privatnosti i postupati unutar granica zakonskih propisa koji su na snazi,
– osobito povjerenje koje mu je povjereno koristiti na dobro sviju i ne služiti se svojim položajem
za vlastitu ili bilo čiju neopravdanu korist,
– nastojati postići najbolju stručnu razinu sustavno i stalno obnavljajući svoje znanje s područja
arhivistike i dijeliti s drugima rezultate svojih istraživanja i iskustava.
Članak 35.
Prilikom raspoređivanja na druge poslove ili raskida radnog odnosa odgovorna osoba za rad pismohrane, odnosno zaposlenik u pismohrani, dužni su izvršiti primopredaju arhivskoga i dokumentarnog gradiva s osobom koja preuzima pismohranu.
VIII. PROSTOR PISMOHRANE
Članak 36.
Centar je dužan osigurati primjeren prostor i opremu za smještaj i zaštitu arhivskoga i dokumentarnog gradiva.
Materijalna (fizičko-tehnička) zaštita arhivskog i dokumentarnog gradiva obuhvaća fizičko-tehničku zaštitu od oštećenja, uništenja ili nestanka.
Materijalna zaštita osigurava se:
– obaveznim zaključavanjem prostorija pismohrane, zatvaranjem prozora i isključivanjem
strujnoga toka kada se u spremištu ne radi,
– redovitim čišćenjem i otprašivanjem spremišta i odloženoga gradiva, te prozračivanjem
prostorija,
– održavanjem odgovarajuće temperature (16-20 °C) i vlažnosti (45-55%),
– redovitim otklanjanjem nedostataka koji bi mogli dovesti do oštećenja gradiva.
Članak 37.
Odgovarajućim prostorom za pohranu arhivskoga i dokumentarnog gradiva Centra, smatraju se prostorije koje su suhe, prozračne, osigurane od požara i krađe, udaljene od mjesta otvorenog plamena i od prostorija u kojima se čuvaju lako zapaljive tvari, bez vodovodnih, kanalizacijskih, plinskih i električnih instalacija, te razvodnih vodova i uređaja centralnog grijanja bez odgovarajuće zaštite, uključujući i zaštitu od nadolaska nadzemnih i podzemnih voda.
Sve instalacije moraju uvijek biti ispravne i pod nadzorom.
U prostorijama pismohrane strogo je zabranjeno pušenje.
Članak 38.
Prostorije pismohrane moraju imati odgovarajući inventar kao što su police, ormari, stalaže, ljestve, stol, dobro osvjetljenje i dr.
Prostorije moraju biti osigurane valjanim uređajima za sigurno zatvaranje vrata, te opremljene odgovarajućim brojem protupožarnih aparata na prah.
Članak 39.
Pristup pismohranu dozvoljen je samo odgovornoj osobi za rad pismohrane, odnosno zaposleniku u pismohrani.
Brigu o uređenju pismohrane te nadzor nad radom u pismohrani provodi odgovorna osoba ustrojstvene jedinice u kojoj se nalazi pismohrana.
IX. ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 40.
Odgovorne osobe za cjelokupno arhivsko i dokumentarno gradivo nastalo tijekom poslovanja Centra i njegovih prednika obvezne je postupati u skladu s odredbama Zakona o arhivskom gradivu i arhivima („N.N.“ broj: 61/18), te odredbama ovog Pravilnika.
Članak 41.
Izmjene i dopune ovog Pravilnika donose se na način i po postupku utvrđenim za njegovo donošenje.
Članak 42.
Za sva pitanja koja nisu navedena ovim Pravilnikom primjenjuje se Zakon o arhivskom gradivu i arhivima („N.N.“ broj: 61/18), njegovi podzakonski akti, kao i drugi zakonski propisi kojima se pobliže utvrđuje rukovođenje i rokovi čuvanja arhivskog i dokumentarnog gradiva.
Članak 43.
Poseban popis arhivskog i dokumentarnog gradiva Centra primjenjuje se po dobivenom odobrenju DASK-a.
Članak 44.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom ishođenja suglasnosti od DASK-a.
Članak 45.
Ovaj Pravilnik objavljuje se na oglasnoj ploči i web stranici Centra.
Članak 46.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o zaštiti arhivskog i registraturnog gradiva, KLASA: 003-05/12-01/15, URBROJ: 2176-118-06-01-12-1 od 21.01.2013. godine.
RAVNATELJICA:
Ljiljanka Žunić, dipl. soc. rad.
_______________________________
Na ovaj Pravilnik Upravno vijeće dalo je suglasnost dana 05.04.2019. godine.
PREDSJEDNICA UPRAVNOG VIJEĆA:
Antonija Mirosavljević, prof. eduk.-rehab.
__________________________________
Na ovaj Pravilnik DASK je dao svoju suglasnost dana 24.04. 2019. godine, kada je ovaj Pravilnik stupio na snagu.
Ovaj Pravilnik objavljen je na oglasnoj ploči i web stranici Centra dana 29.04.2019. godine.
RAVNATELJICA:
Ljiljanka Žunić, dipl.soc.rad.
____________________________
Klasa: 011-02/19-01/9
Urbroj: 2176-137-06-01-19-7
Ostali dokumenti:
- Poslovnik o radu Stručnog vijeća
- Poslovnik o radu Upravnog vijeća
- Pravilnik o korištenju službenih vozila
- Pravilnik o postupku jednostavne nabave
- Pravilnik o službenoj tajni
- Pravilnik o stručnom usavršavanju
- Pravilnik o unutarnjem nadzoru
- Pravilnik o unutarnjem ustroju
- Pravilnik o upotrebi pečata
- Pravilnik o zaštiti na radu
- Procedura korištenja službenih automobila